Polaganje tlakovcev
Material in orodje
- Gramoz ali drobljenec
- Pesek
- Mešanica betona
- Kremenčeva mivka
- Meter
- Vodna tehtnica
- Količki
- Zidarska vrvica
- Lopata
- Ravne lesene letve ali kovinske palice
- Ravnalna letev
- Samokolnica
- Gumijasto kladivo
- Zidarska žlica
- Delovne rokavice
1.
Načrtujemo obliko površine, ki jo nameravamo tlakovati. Obris robov zarišemo z barvo v spreju ali kredo, lahko pa si pomagamo tudi s količki, ki jih zabijemo v tla ter okoli njih napeljemo vrvico.
2.
Zarisano površino izkopljemo do globine 30-40 centimetrov, nato pa v izkopano mesto nasujemo gramoz ali drobljenec debeline zrn do 32 mm.
3.
Ta material nanesemo tako, da se bo višina na vsak meter vzdolžne razdalje spustila za 2,5 cm (proč od hiše). Ob tem si pomagamo s količki, med katerimi z vrvico in vodno tehtnico najprej določimo vodoravnico, nato pa na vsak meter razdalje določimo 2,5-centimetrski spust. Na mestih, kjer je materiala preveč, ga odvzamemo, kjer ga je premalo, pa ga dodamo.
4.
Površino poteptamo s teptalnim strojem. Na ta način se površina utrdi, da se kasneje ob obremenitvah ne poseda.
5.
Na pripravljen spodnji ustroj namestimo vzdolž poti dvoje vodil – uporabimo lahko letve ali kovinske palice. Med vodila nasujemo od 3 do 5 cm peska debeline zrn od 4 do 8 mm. Z leseno letvijo, ki jo vlečemo preko postavljenih vodil, poravnamo pesek. Tega ustroja ne utrjujemo in po njem ne hodimo, sicer bomo morali postopek ponoviti.
6.
Polaganje tlakovcev je najbolje začeti od že pripravljenega tlaka ali z vogala, da preprečimo stopanje po neutrjenem pesku. Tlakovce polagamo na pesek in z gumijastim kladivom sproti uravnavamo višino. Med posameznimi tlakovci pustimo od 3 do 5 mm prostora za fuge. Potek položenih tlakovcev kontroliramo z vrvico ali aluminijasto letvijo.
Nasvet!
Že pri nakupu bodimo pozorni in tlakovce jemljimo iz več palet hkrati, saj bomo na ta način preprečili barvna odstopanja na položeni površini. Preden pričnemo polagati tlakovce, se prepričamo, da se tlakovci ob prevozu niso poškodovali in da nimajo vizualnih pomanjkljivosti, ki bi utegnile biti moteče. Poškodovanih tlakovcev ne polagamo.
7.
Pod zadnjo vrsto tlakovcev (ob robovih) nanesemo sloj betona, ki ga po sredini poravnamo z zidarsko žlico. Vanj vstavimo zadnjo vrsto tlakovcev. Beton služi za utrjevanje tlakovcev na robovih.
8.
Na koncu lahko površino utrdimo še z vibracijskim teptalnikom. Pomembno je, da pred tem dobro očistimo tlakovano površino, da na njej ni ostankov peska ali drugih materialov. Utrjujemo z vibracijsko ploščo, ki ima gumijasto ali plastično prevleko, da ne bi poškodovali površine tlakovcev.
9.
Po tlakovani površini posujemo kremenčevo mivko in jo pometemo v fuge, da bodo zapolnjene do vrha. Tlakovano površino pometemo in speremo z vodo. Mivka bo preprečila pomikanje tlakovcev in utrdila tlakovano površino. Priporočljivo je, da čez teden ali dva, ko se kremenčeva mivka v fugah posede, postopek fugiranja ponovimo.
Pri vseh uporabljenih materialih in orodjih upoštevajte navodila proizvajalca.