Akustični paneli

 

Se sprašujete, kako na enostaven način popestriti vaše prostore? V tem članku vam predstavljamo akustične panele z lesnim dekorjem, ki bodo storili prav to – vizualno razgibali izgled notranjih prostorov, ob tem pa  izboljšali akustične lastnosti prostora. Estetsko se lepo ujamejo z vsakim stilom prostora, zato so idealna izbira tako za spalnice, predsobe, dnevne in otroške sobe, kot tudi za pisarne ali poslovne prostore. Odlično se obnesejo tudi zgolj kot okrasna stenska ali stropna dekoracija, pa tudi kot dekoracija predelnih sten v notranjih prostorih.

 

Trenutna modna muha ali dolgo obstojen trend?

 

Leseni akustični paneli so postali pomembna značilnost sodobnega notranjega oblikovanja in očarajo tako lastnike stanovanj kot tudi oblikovalce. Vendar se kot pri vsakem trendu oblikovanja pojavlja vprašanje trajnosti/dolgoživosti. To pomeni, da je marsikdo v dvomu, ali bodo te nameščeni akustični paneli prestali preizkus časa ali bodo v bližnji prihodnosti veljali za zastarele.

Akustični paneli so v svetu opremljanja domov prisotni že dolgo. Zelo znani in priljubljeni so na Japonskem, kjer od notranjih lesenih panelov do zunanjih fasad iz lesenih letvic japonska arhitektura in oblikovanje že stoletja vključujeta lesene panele. Japonski dizajn namreč zajema preprostost in minimalizem ter se osredotoča na odstranjevanje nepotrebnih elementov za doseganje občutka jasnosti in miru. Cilj je tako ustvariti dizajne, ki so čisti, neobremenjeni in vizualno uravnoteženi.

Japonski slog, vir: https://andorwillow.com

Tudi slog iz sredine 20. stoletja je zajemal zametke dizajniranja akustičnih panelov v priznanih arhitekturnih domovih, kar je utrdilo njihov status klasike oblikovanja. Alvar Aalto, ki velja za največjega finskega arhitekta vseh časov, je leta 1938 vključil letven les v projekt Villa Mairea z uporabo edinstvene letvene stropne plošče, ki je domu dodala teksturo in globino. V Ameriki je legendarni arhitekt A. Quincy Jones pri načrtovanju hiše Smalley leta 1973 v ospredje postavil letven les. V kombinaciji z visokimi okni in ravno pravšnjim številom sobnih rastlin je celoten projekt v dom prinesel naravo v vseh pogledih. Ti primeri poudarjajo, kako so stene iz letvenega lesa oz. akustičnih panelov, kljub temu, da se zdijo kot nov trend, že stotine let neločljive od duha časa notranjega oblikovanja.

Hiša Smalley (1973), vir: https://thecoolhunter.net

Ključne prvine akustičnih panelov

 

Če razmišljate, da bi prostor v vašem domu opremili z akustičnimi paneli, je vaše mnenje edino, ki šteje. Seveda pa, kot pri vsakem projektu, želite, da boste čez nekaj let še vedno uživali v pogledu nanj. Pri tem so pomembne 3 ključne stvari:

  1. da dizajn je pomemben,
  2. da morate premisliti ali ustreza slogu vašega doma ter
  3. da ne pretiravate z obsežnostjo namestitve.

 

Prvič, eksperimentirajte z dizajnom. Oddaljite se od vsakdanjih vzorcev in standardnih postavitev namestitve akustičnih panelov. Paneli spodbujajo ustvarjalno žilico, saj omogočajo različne načine namestitve. So lahki in enostavni za rezanje in jih je moč namestiti tako navpično kot vodoravno. Montaža stenskih panelov je zelo preprosta in se jo lahko opravi brez pomoči strokovnjaka. Z malo ustvarjalnosti in drznosti si lahko popestrite še tako pusto steno. Iz panela lahko izrežete poljubne oblike, kot so npr. kvadrati oz. »okenca«, v katera lahko nato namestite police – ne omejujte svoje kreativnosti! Enostavno lahko tudi prilagodite dimenzijo in obliko panelov ter se tako ognete stikalom in drugim »oviram«.

Drugič, vprašati se morate, ali akustični paneli ustrezajo slogu vašega doma. Ključna determinanta brezčasnosti sten iz akustičnih panelov je njihova ustreznost obstoječemu oblikovalskemu kontekstu v prostoru. Dopolnjujoča estetika med akustičnimi paneli s preostalim prostorom je tako dodana vrednost, ki krepi arhitekturni slog. Idealna postavitev akustičnih panelov se bo razlikovala glede na velikost in obliko prostora ter posebne akustične potrebe prostora. Kot dekorativni element se bodo akustični paneli dobro podali v kateri koli prostor – od predprostora in dnevne sobe do spalnice in kopalnice.

Upoštevati moramo tudi t. i. »odbojne točke« v prostoru – to so območja, kjer se zvočni valovi odbijajo od trdih površin in ustvarjajo odmev. Običajne odbojne točke v prostoru so stene, stropi, tla in vogali. S postavitvijo akustičnih panelov na te odbojne točke lahko pomagate absorbirati zvočne valove ter zmanjšati odmeve v prostoru.

Akustični paneli se odlično podajo v prostore, kjer je v ospredju minimalistični stil, saj se paneli tu integrirajo v prostor ter dopolnijo z ambientom prostora. Čeprav so pri takih prostorih zasnove minimalistične, ni bojazni, da bi paneli preveč izstopali, saj so enostavni za rezanje in se zato poljubno prilegajo vsaki ustvarjalni rešitvi. Obenem pa paneli pridejo do izraza tudi v prostorih, kjer je poudarek na naravi skupaj s svetlo zasnovo, saj paneli s svojim naravnim videzom v prostor prinesejo svežino in umirjene tone.

Tretjič, ne pretiravajte z obsežnostjo namestitve akustičnih panelov. Pretiravanje s katero koli oblikovno značilnostjo lahko povzroči nasičenost in zmanjšano privlačnost prostora. Če so paneli implementirani okusno in premišljeno, dvignejo estetiko in ustvarijo osrednjo točko v prostoru. Ključ je v doseganju ravnovesja, ki zagotavlja, da so stene iz akustičnih panelov uporabljene premišljeno in v harmoniji s celotno zasnovo. Dostikrat zadostuje že manjša sprememba – npr. zaslon za posteljo, stena okoli TV-ja, le polovica stene – drobni poudarki v prostorih.

Prednosti akustičnih panelov

 

Tišina je v današnjem hrupnem svetu razkošje, po katerem vsi hrepenimo. Zato so akustični paneli dobrodošla rešitev za dušenje hrupa in popestritev dizajna vašega prostora. Ne nudijo le dodatne absorpcije zvoka, temveč vsakemu prostoru dodajo pridih elegance.

In katere so pravzaprav prednosti akustičnih panelov? Ponašajo se z odlično absorpcijo zvoka, saj izboljšajo akustične lastnosti prostora in ustvarjajo mirno okolje, kjer se lahko osredotočite ali sprostite. Prav tako so estetsko privlačni, saj njihov eleganten dizajn in videz lesa dodajata toplino in prefinjenost vsakemu prostoru. Nenazadnje so vsestranski, saj je lesene akustične panele mogoče prilagoditi vsakemu prostoru, od domov do pisarn, studiev ali poslovnih prostorov.

Visoki stropi in trde površine, kot so ploščice, beton ali steklo, povzročajo odbijanje zvoka med stenami in stropi. To povzroči odmev, ki je lahko zelo moteč za okolico. Akustični paneli rešujejo to težavo in ne le dušijo zvok, ampak ustvarjajo tudi udobno, toplejšo in prijetno notranjo klimo ter pridih skandinavske estetike. Odlično se obnesejo tudi zgolj kot okrasna stenska ali stropna dekoracija ter kot predelne letvene stene pri ločevanju notranjih prostorov.

Koraki in načini namestitve akustičnih panelov

 

Akustične panele je priporočljivo pred namestitvijo najprej shraniti v nek zaprt prostor. Bistveno je, da se paneli prezračijo, kar omogoča kroženje zraka, da se prepreči vpijanje vlage. Ker je velik del materiala v panelih les, lahko oddajajo rahel vonj po lesu, ko jih prinesete v vaš dom, kot vonj po novem lesenem podu. Zato je priporočljivo, da se paneli pred montažo dobro aklimatizirajo. Za nekaj dni jih postavite v garažo ali lopo, saj se bo tako vonj zmanjšal.

Preden se lotimo montiranja je potrebno steno pripraviti na montažo. Prepričamo se, da so stene, na katere bomo nameščali akustične panele, gladke in čiste. Odstranimo vse tapete ali ostanke in popravimo vse razpoke ali luknje. Nato sledi dimenzioniranje panelov. Torej, natančno izmerimo stene, na katere bomo nameščali akustične panele, da določimo potrebno število panelov. Panele je mogoče razrezati na želeno velikost, tako da se bodo dobro prilegali. Panele se reže z zadnje strani. Za rezanje se lahko uporabi ročna ali krožna žaga. Ko so stene pripravljene in paneli dimenzionirani, je čas za namestitev!

Izbirate lahko med dvema različnima možnostma namestitve, ki ustrezata vašim potrebam. In sicer, lepljenje naravnost na steno ali vijačenje neposredno v steno (skozi filc, ne skozi letve). Akustične panele lahko namestite tako na stene kot na strop – vodoravno ali navpično, odvisno od vas.

  • Lepljenje – za hitro in enostavno montažo uporabite gradbeno lepilo ali drugo lepilo za pritrditev plošč neposredno na steno. Ta metoda ne zahteva vijakov ali dodatnih podpornih struktur. V tem primeru je treba plošče točkovno prilepiti na hrbtno stran. To pomeni, da okoli podlage iz poliestra nanesete več majhnih količin lepila. Lepilo se takoj dobro oprime in postane močnejše, ko se strdi. Montažno lepilo lahko uporabite na površinah, kot so mavčne stene, mavčni stropi, opečne stene, ometane stene itd. Pred nanosom lepila se prepričajte, da je površina vedno suha in čista. Prepričajte se tudi, da so plošče ravne in pravokotne.
  • Vijačenje – ta metoda vključuje pritrditev akustičnih lesenih panelov na steno skozi akustični filc/podlago iz poliestra (ne skozi letve) z uporabo vijakov. Izberite črne vijake za panele s črno barvo površine ali srebrno/sive vijake za panele s sivo barvo površine. Če želite svoje akustične panele pritrditi z vijaki, boste potrebovali 15-18 vijakov na panel, razporejenih v enakomernih intervalih po širini in dolžini panela. Pri okvirju naj bo razdalja 60 mm. Vedno se prepričajte, da so paneli ravni in pravokotni. Če nameščate panele na strop, se prepričajte, da so privijačeni v stropne tramove. Vedno uporabite ustrezne pritrdilne elemente za dotično vrsto stene, kot so na primer sidra za mavčne plošče za stene iz mavčnih plošč.

Če želite, da so akustični paneli še bolj akustično učinkoviti, morajo biti paneli od stene ali stropa oddaljeni najmanj 2 cm (še bolje 4 cm). Da bi dosegli optimalno absorpcijo, je priporočljivo prostor med steno in panelom zapolniti z izolacijskim materialom (mineralna volna ali podobno). V kolikor želite dodatno dušenje zvoka (zvočni razred A), lahko za panele položite 45 mm mineralno volno.

Oglejte si video prikaz montaže akustičnih panelov na steno (video je v angleščini):

FibroTech akustični paneli

 

Pri nas lahko v ponudbi najdete FibroTech akustične panele, ki so brez grč, enotnega videza in ustvarjajo ravne linije. Na voljo so v različicah BASIC, PROFF in UNIKA. Paneli serij BASIC in PROFF so izdelani iz poliestra, mediapan plošč in pravega lesenega furnirja, ki izdelku da eleganten videz s površino brez grč in različnimi vzorci letnic. Akustični paneli BASIC in PROFF se lahko vgradijo v vse prostore, razen v tiste z visoko vlažnostjo – za te prostore so primernejši paneli serije UNIKA. Vse panele je mogoče namestiti na stene in strope, vodoravno ali navpično – odločitev je vaša. Panele lahko namestite v požarno varne zgradbe s točkovnim lepljenjem in/ali vijačenjem.

Serijo BASIC predstavljajo visokokakovostne akustične plošče s površino iz pravega lesa. Na zadnji strani plošče je 9 mm poliestrska plošča iz reciklirane plastike, ki učinkovito absorbira zvok. Panele serije BASIC lahko namestite v kateri koli prostor, razen v vlažne prostore oz. prostore, ki so v stiku z vodo. Na voljo so v sedmih različnih barvah v dimenziji 22x605x2440 mm. Serija PROFF ima enake lastnosti kot BASIC, vendar se paneli razlikujejo po dolžini, saj merijo cele 3 metre. To omogoča akustične rešitve brez vidnih spojev. Tudi serija PROFF je na voljo v sedmih različnih barvah v dimenziji 22 × 605 × 3000 mm.

Paneli imajo certifikat FSC z oznako 100 %. To pomeni, da uporabljeni les prihaja iz trajnostnih gozdov. Poliester na hrbtni strani je izdelan iz reciklirane plastike na način, ki izraža spoštovanje in skrb za naš planet.

Za akustične panele v kopalnici ali drugih prostorih, kjer površine pogosto brišemo, je FibroTech ustvaril posebno serijo – UNIKA. Izdelani so iz recikliranega poliestra, folije in mediapan plošč, zato jih je izjemno preprosto brisati in čistiti. Serija UNIKA je nekaj posebnega. Primerna je za kopalnice in druge prostore, kjer se relativna vlažnost giba pod 55 %. Pri nameščanju v prostorih z visoko vlažnostjo je treba odrezane konce zatesniti s prozornim tesnilom. Paneli UNIKA so torej primerni za vse vrste vlažnih prostorov ter za kuhinje, pulte, posteljna vzglavja itd.

Za absorpcijo zvoka, ko otroci glasno pojejo v kopalni kadi ali za dodajanje topline in udobja, je serija UNIKA prava rešitev. Izdelana je iz poliestra, laminata in ovitega MDF-ja, zaradi česar je enostavna za čiščenje in odporna, primerna za kopalnice, kuhinje, vzglavja in druge prostore, ki zahtevajo pogosto brisanje, čeprav niso v neposrednem stiku z vodo. Paneli serije UNIKA so na voljo v različnih barvah v dimenziji 22 × 600 × 2440 mm.

Kako FibroTech paneli ustavijo zvok

 

Ozke letve širine 25 mm so nameščene na 9 mm poliestrski panel, ki ne odbija zvoka tako kot trdi material. Če potrebujete dodatno zvočno zmanjšanje hrupa (zvočni razred A), lahko za panele položite sloj mineralne volne debeline 45 mm.

Debela podlaga iz poliestra FibroTech vpija zvok, izboljša akustiko v prostoru – in s tem ustvari ogromno razlik.

Square paneli

 

Poleg »navadnih« panelov pa imajo na voljo tudi akustične panele Square, katere lahko preprosto namestite sami – pritrditi jih je mogoče na vse vrste sten z lepilom FibroTech ali s panelnimi vijaki. Z akustičnimi SQUARE paneli poskrbite za absorpcijo zvoka in udobno vzdušje v prostoru, saj so paneli izdelani iz poliestrske podlage debeline 9 mm, mediapan plošč iz furnirja in pravega lesa. Ta kombinacija materialov zagotavlja popolno akustiko ter dovršen izgled. Paneli so na voljo v 7 različnih barvah (svetli hrast, dimljeni hrast, oljeni hrast, sivi hrast, jesen, oreh, črni hrast) dimenzije 22x520x520 mm.

Serija SQUARE je del serije Design, ki vam omogoča, da v sebi zbudite oblikovalsko žilico in dizajnirate postavitev panelov po svojem okusu. Panele lahko razporedite v različne vzorce ali uporabite enega ali dva za dekorativen in edinstven videz. Paneli SQUARE so na voljo v istih sedmih barvnih različicah kot paneli BASIC in jih je mogoče namestiti z vijaki ali montažnim lepilom. Plošča je izdelana iz pravega lesa in ima 9 mm poliestrsko podlago iz recikliranega poliestra. Vsak paket vsebuje dve plošči dimenzij 22 × 520 × 520 mm.

Zaključek

 

Elegantni paneli so zasnovani tako, da izboljšajo akustiko prostora, kjerkoli so nameščeni. Akustični paneli lahko s svojimi letvicami in podlago, ki absorbira zvok, zmanjšajo raven hrupa. Paneli so lahki in enostavni za rezanje in jih je moč namestiti tako navpično kot vodoravno. Montaža stenskih panelov je zelo preprosta in se jo lahko opravi brez pomoči strokovnjaka. Primerni so za uporabo prav v vseh prostorih. Stena iz lesenih letvic lahko deluje kot pregrada med prostori in kot dekorativni element na sicer prazni steni. Nenazadnje pa ne smemo pozabiti tudi na čistočo – akustične panele je za vzdrževanje potrebno redno čistiti z omelom za prah oz. s krpico, ki odstranjuje prašne delce.