Drenažni sistem Drenotube

Drenažni izzivi pri gradnji ali urejanju zemljišč so postali lažji kot kdaj koli prej, zahvaljujoč inovativnim rešitvam, kot je drenažni sistem Drenotube.

Ta vnaprej sestavljena drenaža, ki temelji na valoviti cevi z dvojno režo, je obdana s posebnim geosintetičnim agregatom, zaprtim v polietilensko mrežo visoke trdnosti in vpeta na oba konca cevi. S tem ponuja enostavno in učinkovito rešitev za drenažo tal oz. odvajanje vode iz tal, s čimer omogoča boljše in trajnejše gradnje ter urejanje zemljišč. V tem članku bomo raziskali ključne lastnosti, prednosti ter postopek vgradnje tega sistema.

Kaj je Drenotube?

 

Voda je glavni dejavnik, ki prispeva k obrabi in poškodbam cest. Podzemna in površinska voda lahko poškoduje cesto, tako da postane manj odporna na promet, kar oslabi nosilnost. Podzemni stranski odtoki so bistveni, da voda odteče z območja. Površinsko vodo z vozišča in bankin je treba učinkovito oddvajati, tako da ne bi pronicala v podlago. Za to je idealna rešitev drenažni sistem Drenotube.

Drenaža Drenotube je sestavljena iz valovite dvoslojne perforirane drenažne cevi iz polietilena, obdane z umetnim gramozom iz recikliranega polistirena, oblečenega v polietilensko mrežo visoke trdnosti, ki je pritrjena na obeh koncih cevi.

Med mrežo in agregatom je netkani geotekstilni filter, ki zmanjšuje tveganje zamašitve in preprečuje vdor finih delcev zemlje. Drenaža Drenotube je na voljo v togosti obroča SN 4 ali SN 8 ter v dolžini cevi 3 ali 6 m. Ta enostaven, a izjemno učinkovit sistem je zasnovan za optimalno odvajanje vode iz tal brez potrebe po naravnem drenažnem granulatu.

Drenažni sistem Drenotube je namenjen je za podzemne drenaže ali infiltracijo in je idealen za odvodnjavanje okoli temeljev zgradb in stanovanjskih objektov, podpornih sten, cest, železnic, mostov, predorov, športnih igrišč, kmetijskih zemljišč, parkov, vrtov itd. Ta sistem je idealen za sprehajalne poti in dreniranje mokrih površin vzdolž terena. Drenotube se lahko uporablja v novih inštalacijah ali pri vzdrževanju zelenih površin.

Vnaprej sestavljeni moduli zagotavljajo celotno izvedbo kar na lokaciji. Centralna cev je obdana z enakomerno debelino agregata po vsej površini. Geotekstilni filter je popolnoma centriran — nameščen. Lahek sistem je kot nalašč za popravila na tesnih delovnih površinah. Približno 100-krat lažji od gramoza. Hitro ga je mogoče namestiti z minimalnim motenjem delovnega procesa. Pri delu v globokih jarkih pa ni potrebe po podpori. Segmente je mogoče spojiti na površini in potegniti navzdol, ne da bi vstopili v izkop.

Geosintetični EPS-agregat lahko ostane zakopan v mokrem okolju desetletja brez degradacije. To je termoplast, ki ga je mogoče segrevati, topiti in reciklirati. Njegova proizvodnja je energetsko učinkovita tako pri izdelavi kot pri predelavi. Je zelo lahek material. Ne napadajo ga glive, plesen … Geosintetični delci EPS imajo posebno zasnovo za doseganje visokega pretoka vode in zato zagotavljajo dovolj praznega prostora. Struktura velikosti celic je primerna za visoko tlačno trdnost, pri temperaturah pod ničlo pa ni krhka.

 

Lastnosti sistema Drenotube

 

Brez potrebe po naravnem granulatu: Drenotube odpravlja potrebo po naravnem drenažnem granulatu, kar olajša postopek namestitve in čiščenja delovišča. Sistem odpravlja težave, ki jih povzroča gramoz, ki blokira cevi in poškoduje rezila kosilnice. Prod vsebuje drobne delce, ki skrajšajo življenjsko dobo naravne drenaže, zato so Geosintetični delci polnila drenažnih cevi Drenotube brez drobnih delcev, ki bi zapacali geotekstil.

Izjemno lahek: Sistem je približno 100-krat lažji kot naravni drenažni granulat, kar olajša prevoz, rokovanje in vgradnjo.

Različne možnosti: Na voljo je v različnih togostih obroča (SN 4 ali SN 8) ter dolžinah drenažnih cevi (3 ali 6 metrov), kar omogoča prilagodljivost pri različnih projektih.

Hitra vgradnja: Hitrost vgradnje 10 metrov na minuto omogoča hitro in učinkovito namestitev na terenu.

Odličen pretok vode: Zagotavlja vrhunski pretok vode in večjo zmogljivost shranjevanja, kar je ključno za učinkovito odvajanje vode iz tal.

Povezanost cevi: Medsebojna povezava dveh cevi s plastičnim konektorjem omogoča enostavno in zanesljivo povezavo med dvema drenažnima cevema, kar je ključnega pomena pri vzpostavljanju celovitega drenažnega sistema.

Drenažna cev z režami ali izvrtanimi luknjami: Reže ali izvrtine v cevi omogočajo, da voda prosto teče v notranjost cevi, kjer se nato odvaja skozi drenažni sistem. Ta zasnova omogoča učinkovito odvajanje vode iz tal in preprečuje zastajanje vode ter morebitne težave s poplavljanjem ali zastajajočo vodo na površini.

Pred-pripravljena drenaža: Drenotube je v celoti sestavljen v tovarni in je predmet strogega nadzora kakovosti. Tradicionalne drenaže, ki se izvajajo na lokaciji, imajo veliko dovzetnost za izvedbene napake, saj so odvisne predvsem od stopnje usposobljenosti delavcev.

Modularni segmenti: Za drenažno uporabo Drenotube cevi so na razpolago 3 različice: DR 300, DR 370 in različica BD (tuba brez cevi). Glede na naravo tal se BD uporablja za povečanje zadrževanja vode.

Aplikacije: Drenotube je mogoče vgraditi v vse vrste vzdolžnih odtokov, bodisi v kmetijstvu, krajinskem oblikovanju ali pri javnih delih, v športna igrišča, kot so otroška igrišča in igrišča za golf, vrtove, podporne stene, konstrukcije predorov, z izrezovanjem in polaganjem, v opornike mostov ali temelje stavb. Uporablja se tudi za biološke čistilne naprave in septična drenažna polja.

Uporaba Drenotube

 

Drenažni sistem Drenotube je idealen za širok spekter uporabe, vključno z:

  • Odvajanje vode okoli temeljev zgradb in stanovanjskih objektov.
  • Drenaža podpornih sten.
  • Odvodnjavanje cest, železnic, mostov, predorov.
  • Uporaba na športnih igriščih.
  • Drenaža kmetijskih zemljišč, parkov, vrtov in drugih površin.

 

Prednosti vgradnje drenaže Drenotube

 

Učinkovitost izdelka: Zagotavlja vrhunski pretok in večjo zmogljivost skladiščenja vode v primerjavi z naravnim granulatom. Izdelek z vsemi komponentami je certificiran in zagotavlja navedene tehnične lastnosti. Prav tako ima možnost izpiranja finih delcev na spodnejm delu, s čimer se podaljša življenjska doba.

Cenovna učinkovitost: Zmanjša stroške prevoza in omogoča enostaven ročni prenos na mesto vgradnje, kar prihrani čas in delo. Prav tako zmanjša obseg izkopa, omogoča lažje čiščenje in manj dela na gradbišču, za vgradnjo pa ni potreben naravni granulat.

Vgradnja: Hitra in enostavna namestitev brez kvalificiranega dela. Za prevoz izdelka na gradbišče niso potrebni tovornjaki ali težka oprema. Omogoča varno rokovanje, njegova lahkotnost pa ne pomeni tveganja za poškodbe pri delu. Zaradi fleksibilnosti ima sposobnost prilagoditve vzdolž območij pod naklonom, okoli dreves, vogalov in drugih ovir. Cevi se hitro povezujejo s priloženimi konektorji, kar posledično omogoča hitrost postavitve 10 metrov na minuto. Nenazadnje pa je izdelek približno 100-krat lažji od klasične izvedbe z naravnim granulatom, kar omogoča nadvse lahko vgradnjo.

Trajnost: Izdelan iz postindustrijskih recikliranih materialov, reciklabilen, saj se lahko vse komponente reciklirajo. Nima okoljskega vpliva zaradi izkopavanj v kamnolomih, s tem pa se izognemo trajnim posegom v okolje in posledično ohranjamo pokrajino. Hkrati pa je vzdržljiv, saj je pričakovana življenjska doba izdelka in vseh komponent več kot 50 let.

Postopek vgradnje drenaže Drenotube

 

1. Izkop: Identificirajte in označite območje, ki ga hočete drenirati. Začnite kopati jarek z naklonom od 0,5 do 2,5 %, širine od 35 do 45 cm.

2. Spajanje: Povežite drenažne cevi na dnu jarka. Na drenažnih enotah na geotekstilu je napis »Ta stran obrnjena navzgor«. Drenažne cevi morajo biti nameščene tako, da je ta vrstica obrnjena navzgor.

3. Namestitev: Priključite cev z zunanjo spojko in se prepričajte, da sta obe cevi vstavljeni v spojko do konca. Drenažne enote postavite na dno jarka in se prepričajte, da so nameščene tako, da je napis »Ta stran obrnjena navzgor« na zgornji strani.

4. Zasipanje: Jarek napolnite s prepustno zemljino. Ne zasipajte z neprepustnimi materiali, kot sta apnenec, glina … Najmanjša višina zasipa je 30 cm.

Zaključek

 

Drenotube predstavlja inovativno rešitev za drenažne potrebe na gradbenih in kmetijskih projektih ter drugih površinah. Z izjemno učinkovitostjo, stroškovno učinkovitostjo, enostavno vgradnjo in trajnostjo je Drenotube nepogrešljiv partner pri gradnji trajnostne in funkcionalne infrastrukture.