Ko govorimo o kritinah kot sklopu strehe, govorimo o vrhnjem zunanjem zaščitnem ovoju stavbe, katerega primarna funkcija je preprečevanje vdora vode, snega, vetra, toplote, preprečevanje mehanskih poškodb in varovanje ostrešja.
Toplotno izolacijo pri strehi delimo na tri sklope. Prvi je izolacija nad škarniki, drugi je izolacija med škarniki in tretji je izolacija pod škarniki. Pod sekundarno kritino sledi plast toplotne izolacije, katere naloga je preprečevanje pregrevanja podstrehe v poletnem času, izguba toplote v zimskem času in zvočna izolativnost.
Nad izolacijo je obvezna vgradnja paroprepustnih folij ali vodoneprepustnih izolacijskih plošč, ki morajo biti med seboj zlepljene in nepredušne za vdor zraka. Naloga sekundarne kritine je odvod kondenzirane vode na spodnji strani kritine, preprečevanje vdora vode in zraka v izolacijo ter kontrola prehoda vlage in toplote.
Ostrešje je nosilna konstrukcija celotne strehe, na katero se vgradijo posamezni sklopi strehe. V glavnini streh je ostrešje zgrajeno iz lesa, zaradi premostitve daljših razponov pa se v individualnih gradnjah vse pogosteje uporabljajo tudi jekleni profili.
Pomembno je vedeti, da se vsako ostrešje, ne glede na to, ali je novogradnja, sanacija ali dograditev, vgrajuje za več let ali celo več generacij. Da preprečimo naselitev zajedalcev, gliv in lesnih gob, je ostrešje potrebno ustrezno zaščititi, saj bomo tako zagotovili dolgotrajnost in ohranitev mehanskih lastnosti lesa.
Za preprečitev možnosti udara strele in posledično gmotne škode na objektu se vgrajujejo strelovodni sistemi, ki po najkrajši poti odvedejo višek energije v tla.
Na spletnih straneh Topdom vam želimo omogočiti varno in najboljšo uporabniško izkušnjo, za kar potrebujemo vaše soglasje.
S klikom na gumb "dovolim" se strinjate, da vam z digitalnim spremljanjem na podlagi vašega iskanja prikazujemo najbolj relevantno ponudbo in izdelke tudi na družbenih omrežjih in drugih straneh.
Vašo politiko piškotkov lahko kadarkoli spremenite in na ta način sami odločate o vaši zasebnosti.